DEZYNSEKCJA

Mar-Tex Dezynsekcja Warszawa

Dezynsekcja to zabieg mający na celu zwalczenie, za pomocą środków chemicznych, mechanicznych oraz biologicznych wszelkich szkodników, zwłaszcza pasożytniczych stawonogów (muchy, komary, pchły, wszy), karaczanów (karaluchy, prusaki, pluskwy i wiele innych), oraz szkodników magazynowych.

Na przestrzeni lat wypracowano szereg skutecznych metod dezynsekcji.

METODY FIZYCZNE

Przy zastosowaniu metody fizycznej wykorzystuję się pare, ogień, gorące powietrze czy promieniowanie UV. Jest to metoda bardzo skuteczna ale niebezpieczna zarówno dla szkodników jak i osób wykonujących ten zabieg. Dlatego też zabiegi te powinny być wykonywane przez fachowców przy użyciu specjalistycznego sprzętu

METODY MECHANICZNE

Metoda ta polega na zwabieniu szkodnika i uniemożliwienie mu wydostania się z pułapki. W tym celu wykorzystuje się różnego rodzaju lepy i lampy owadobójcze. Jest to najprostrza i powszechnie znana metoda nie powodująca żadnych nieporządanych skutków.

METODY CHEMICZNE

Metody chemiczne dezynsekcji dotyczą zastosowania środków owadobójczych, na terenie opanowanym przez szkodniki. Środki chemiczne do zwalczania szkodników stosuje się w uprawach rolnych, sadach, a nawet w lasach. Dzieli się je w zależności od tego, jak działają na dane szkodniki. Część środków dostaje się do organizmów owadów przez drogi oddechowe. Inną grupą są środki kontaktowe, które wnikają do wnętrza organizmu przez pokrywy ciała, a także wewnętrzne, które działają przez narządy trawienne. Najsilniejsze środki chemiczne, takie jak na przykład DDT, działają przez pokrywy ciała i drogi oddechowe. Są one też groźne dla człowieka, ponieważ kumulują się one w organizmie ludzkim i mogą spowodować zachwianie równowagi hormonalnej i zachorowanie na raka. Samodzielne i nadmierne stosowanie środków owadobójczych może przynieść więcej szkody niż pożytku, dlatego lepiej stosować mniej inwazyjne metody, szczególnie jeśli dezynsekcji poddaje się pomieszczenia w domu.

METODY BIOLOGICZNE

Metody biologiczne są najbardziej korzystne dla środowiska i najmniej szkodliwe również dla ludzi, w przeciwieństwie do metod chemicznych. Aby można je było zastosować należy mieć pojęcie o ekosystemach, łańcuchach pokarmowych i związkach między organizmami, ponieważ eliminacja szkodników polega na tym, że w ich siedlisku umieszcza się populację organizmów, dla których są pożywieniem. Metody biologiczne są stosowane głównie przez przedsiębiorstwa zajmujące się świadczeniem usług, takich jak dezynsekcja.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>